osblog.pl

Blog tematyczny o nowoczesnej technologii i branży IT

ITTechnologia

Komputer wolno chodzi – jaka jest przyczyna?

Komputer wolno chodzi – jaka jest przyczyna?

Twój komputer zaczyna spowalniać? Jeśli tak, to przyczyn może być wiele. Niekoniecznie jest to wirus. Aby nie doprowadzić do spowolnienia systemu, należy działać według kilku zasad, które z pewnością ułatwią ci korzystanie ze sprzętu. Komputer wolno chodzi – sprawdź sposoby na ten problem.

Zaktualizuj komputer! 

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, jeśli nasz komputer z dnia na dzień gwałtownie zwolnił to aktualizacja systemu. Sprawdź w ustawieniach, czy nie odłożyłeś aktualizowania systemu na później. Takie działanie może w znaczący sposób negatywnie działać na optymalizację komputera. Staraj się regularnie aktualizować oprogramowanie. Nie odkładaj tego typu działań na później. Dzięki temu zniwelujesz większość problemów z twoim komputerem lub laptopem.

Programy startowe – zmora systemu

Częstym zabiegiem wśród zainstalowanych programów jest automatyczne włączanie tak zwanego autostartu. Jest to automatyczne włączanie programu po uruchomieniu systemu. Nagromadzenie się tego typu aplikacji może prowadzić do ogromnego przeciążenia komputera praktycznie od jego włączenia. Aby do tego nie doprowadzić, przy instalacji odznacz możliwość Autostartu. Dzięki temu nie będziesz martwić się, że komputer wolno chodzi.

Zbyt mało pamięci

Problemem w komputerze może być również zbyt mała ilość pamięci RAM. Random Access Memory to pamięć operacyjna w twoim komputerze bądź laptopie. Obecnie poprzez duże zapotrzebowanie programów i aplikacji polecany jest zakup sprzętu w pamięcią RAM 8, 16, 24, bądź 32 GB. Korzystanie z mniejszej pamięci z początku nie będzie sprawiać problemów, jednakże wraz z instalacją nowych programów, komputer będzie znacznie zwalniać. Sprawi to również, że internet będzie zwalniał i wolno otwierał strony. RAM potrzebny jest do optymalizacji procesów, które zachodzą podczas twojego korzystania ze sprzętu. Sprawdź, ile pamięci posiadasz w swoim komputerze. Jeśli jest jej mało, warto zainwestować w zakup tej części. Z pewnością odczujesz różnicę.

Może jednak wirus?

Jeżeli twój komputer wolno chodzi, to możliwe, że jest on zawirusowany. Oprogramowanie szpiegujące, trojany lub innego typu wirusy to zmora korzystających z internetu. Należy wystrzegać się ich na każdym kroku. Pobieraj pliki tylko z zaufanych witryn. Nie wchodź również w linki, które wydają się podejrzane. Należy zapobiegać tego typu sytuacjom, gdyż wirus może doprowadzić do przechwycenia wrażliwych informacji oraz sprawić, że twój komputer będzie niezdatny do użytku. Jak chronić się przed zawirusowaniem sprzętu? Przede wszystkim warto zakupić odpowiedni program antywirusowy. Jest to stosunkowo niewielki koszt, który pozwoli uchronić nasz komputer przed działaniem szkodliwego oprogramowania. Dzisiejsze antywirusy działają również pozytywnie na wydajność systemu operacyjnego. Zamykają one niepotrzebnie działające programy i czyszczą pamięć podręczną. Warto zainwestować w tego typu system.

Udostępnij