osblog.pl

Blog tematyczny o nowoczesnej technologii i branży IT

InternetIT

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

W ciągu ostatnich 30 lat internet stał się w Polsce dostępny niemal dla wszystkich. Można dzięki niemu poznawać nowych ludzi, załatwiać urzędowe sprawy i robić zakupy. Wielu ludziom internetowe łącze umożliwia wykonywanie pracy zawodowej z domu. Mogłoby się wydawać, że to medium doskonałe, niestety kryje w sobie wiele zagrożeń. Z roku na rok liczba cyberprzestępstw rośnie, a hakerów i oszustów czasem bardzo trudno namierzyć. Przeczytaj poniżej, jak dbać o bezpieczeństwo w sieci i nie wpaść w sidła przestępców.

Bezpieczeństwo danych

Korzystając z internetu, należy pamiętać o tym, by chronić swoje dane. W szczególności dotyczy to haseł do portali społecznościowych, kont bankowych i innych stron, na których należy się logować. Hasło powinno być serią przypadkowych znaków – wielkich i małych liter, a także znaków specjalnych i cyfr. Dzięki temu internetowi oszuści nie będą mogli go pozyskać.

Należy pamiętać o tym, by podczas zakładania kont używać różnych loginów i haseł. Hasła można przechowywać w chmurze lub aplikacji stworzonej specjalnie do tego. Nie powinno się również zapamiętywać haseł w przeglądarce. To także podnosi ryzyko tego, że hasło zostanie wykradzione.

W internecie nie należy również podawać swoich danych osobistych – bezwzględnie należy chronić dane teleadresowe oraz numer PESEL. Jeśli wpadną w niepowołane ręce, mogą być wykorzystane do wyłudzenia pożyczki albo popełnienia przestępstwa.

Phishing – największe zagrożenie obecnych czasów

Phishing to zjawisko, które polega na tym, że złodzieje podszywają się pod instytucje, do których obywatele na ogół mają zaufanie. Najczęściej podają, że są przedstawicielami banków, firm kurierskich albo portali aukcyjnych.

W celu oszustwa wysyłają e-mail bądź SMS z linkiem – proszą, by w niego kliknąć, aby opłacić przesyłkę, sprawdzić swoje dane lub zaakceptować zmianę regulaminu. Jeśli użytkownik wejdzie w przesłany link, oszuści przejmują konto na portalu albo to bankowe – w zależności od tego, czego dotyczyła wiadomość.

Aby chronić się przed phishingiem należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Jeśli bank, czy kurier nigdy nie zwracał się z prośbą o uiszczenie opłaty przez SMS, należy zakładać, że taka wiadomość to próba wyłudzenia. Nie powinno się klikać w tego rodzaju powiadomienia automatycznie. Zdrowy rozsądek i chłodne podejście są tu kluczowe.

Dzieci i bezpieczny internet

Rolą rodziców jest zadbać o to, by dzieci korzystające z internetu były wtedy bezpieczne. Młodsi użytkownicy powinny w czasie serfowania po sieci pozostawać pod kontrolą rodziców. Starszych należy uczulić przed podawaniem danych, czy publikacją zdjęć.

Dzieci mogą paść w internecie ofiarą hejtu i stalkingu. Ich zdjęcia mogą być przerabiane tak, by je ośmieszyć lub być publikowane bez ich wiedzy. Taka sytuacja każdorazowo jest przestępstwem. Ważnym jest, by dzieci miały świadomość tego, że mogą paść jego ofiarą. Z drugiej strony – trzeba je informować o tym, by same przestrzegały reguł i nie łamały prawa, uzasadniając to wygłupami.

Fora i chaty internetowe to poza źródłem ciekawych znajomości również siedlisko przestępców. Rodzice muszą rozmawiać z dziećmi na temat tego rodzaju zagrożeń. Nie bez znaczenia jest również edukacja w szkole. Lekcje na temat tego, czym jest bezpieczny internet powinny toczyć się przy okazji lekcji wychowawczych i rozmów z pedagogiem szkolnym.

READINGMALOPOLSKA

Udostępnij