osblog.pl

Blog tematyczny o nowoczesnej technologii i branży IT

InternetIT

Czym jest cyberbezpieczeństwo i dlaczego warto o nie dbać?

Czym jest cyberbezpieczeństwo i dlaczego warto o nie dbać?

W ostatnich latach komputeryzacja staje się coraz bardziej powszechna. Coraz więcej spraw załatwiamy nie tylko przez komputer, ale dzięki dostępowi do Internetu także na telefonie. W smartfonach i komputerach mam dostęp do różnych danych, co jest bardzo wygodne. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że taka wygoda niesie za sobą również spore ryzyko. Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o cyberbezpieczeństwo, bo dziś nie jest to temat tylko dla informatyków.

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Najczęściej pod hasłem cyberbezpieczeństwa definiuje się proces, który ma na celu uchronienie danych wewnętrznych firmy przed atakami hakerskimi. Ideą tego procesu jest dostarczenie wszystkim pracownikom takich narzędzi informatycznych, by zabezpieczyć dane oraz systemy przed zagrożeniami internetowymi. Dziś jednak narzędzia to za mało, coraz częściej najsłabszym ogniwem w takim procesie jest pracownik, a cyberprzestępcy z tego korzystają.

Właśnie dlatego zabezpieczając systemy przed atakami osób niepowołanych coraz istotniejsze jest właściwe przeszkolenie wszystkich pracowników mających dostęp do systemów informatycznych formy. Dobrą praktyką jest również wprowadzenie takich procedur, które pomogą wszystkim pracownikom dbać o cyberbezpieczeństwo firmy.

Najtrudniejszą kwestią w zakresie cyberbezpieczeństwa jest nieustannie zmieniający się charakter zagrożeń. Mamy coraz więcej urządzeń podpiętych do Internetu, coraz więcej procesów odbywa się online. Do tego przestępcy szukają stale to nowych sposobów, by zdobyć dostępy, dane lub wyłudzić pieniądze.

Kto powinien dbać o cyberbezpieczeństwo?

Dbałość o bezpieczeństwo danych firmowych dla większości przedsiębiorców jest oczywista, bo taka była już dużo przed epoką Internetu. Oczywiście obecnie ryzyko, że osoby nieuprawnione będą miały dostęp do danych firmowych jest wyższe. Wraz z komputeryzacją zmianie musiały ulec również procedury zabezpieczające dane i dokumenty przed ich utratą.

Dziś jednak nie tylko firmy muszą dbać o cyberbezpieczeństwo. Niemal każdy przechowuje swoje wrażliwe dane na komputerach lub smartphonach. Część z nich wisi na dyskach w chmurze, a nasze urządzenie często są zsynchronizowane. To powoduje, że są one narażone na podobne ryzyko co dane firmowe i warto o nie dbać w podobny sposób.

Kurs cyberbezpieczeństwo – doba inwestycja na przyszłość

Biorąc pod uwagę to jak intensywnie zmieniają się zagrożenia cybernetyczne nie ulega wątpliwości, że informatycy dbający o bezpieczeństwo danych i systemów w firmie powinni nieustannie się szkolić. Mowa tu zarówno o wyspecjalizowanych kursach, jak i śledzeniu fachowych publikacji.

By jednak zapewnić bezpieczeństwo danych przed różnego rodzaju atakami, trzeba dziś szkolić także szeregowych pracowników, którzy na co dzień korzystają z dobrodziejstw Internetu. Podstawowy kurs cyberbezpieczeństwa powinien okresowo przechodzić każdy z nich. Dzięki temu i odpowiednim procedurom można zminimalizować ryzyko, że atak cybernetyczny na firmę się powiedzie.

Jednak podstawową wiedzę w zakresie cyberbezpieczeństwa powinien dziś posiadać każdy. Warto więc z uwagą uczestniczyć w ewentualnych kursach u naszego pracodawcy. Można też samemu poszukać wiedzy. Wystarczy wpisać hasło „kurs cyberbezpieczeństwo”. Bez problemu znajdziemy nie tylko kursy dla informatyków zajmujących się tym tematem, ale również takie dla osób, które chcą bezpiecznie poruszać się po sieci.

MOOKA

Udostępnij