Strona główna
Internet
Tutaj jesteś
Internet jak przyspieszyć internet

Jak przyspieszyć internet w domu?

Data publikacji 13 czerwca 2022

Szybki internet przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy korzysta się z wirtualnego świata rozrywki. Aby oglądać filmy i seriale lub grać w gry online, przydaje się łącze o dużej przepustowości. Podobnie jest wtedy, gdy z internetu w jednym mieszkaniu korzysta kilka osób. Jeśli łącze jest zbyt wolne, strony internetowe ładują się długo, a z obejrzeniem nawet krótkiego filmiku na YouTube może być problem. Sprawdź, jak przyspieszyć internet, by w pełni wykorzystać jego możliwości.

Co zrobić, gdy domowa sieć WiFi jest wolna?

Pierwsze, co trzeba zrobić, gdy internet bezprzewodowy w domu jest zbyt wolny, to sprawdzić ustawienia routera. Można się na niego zalogować przy pomocy przeglądarki internetowej. Zdarzy się również tak, że zmiany w ustawieniach nie przyniosą oczekiwanych efektów. Być może konieczne będzie zamontowanie dodatkowej anteny albo w ogóle wymiana urządzenia na nowsze i bardziej wydajne.

Kiedy ściany w mieszkaniu są grube lub sygnał musi przechodzić przez zazbrojony drutami sufit, sygnał WiFi może być słabszy. Najlepiej ustawić router w centralnym punkcie w mieszkaniu na wysokości około 1,5 metra.

Niezależnie można dokupić także repeater sygnału. Pomoże on rozprowadzić sieć bezprzewodową po dużej powierzchni.

Internet mobilny czy łącze z kablem

Najlepsze rozwiązanie do każdego domu to światłowód. Internet światłowodowy jest szybki i niemalże bezawaryjny. Takie łącze może mieć prędkość nawet 1 Gb/s. Pozwoli to komfortowo korzystać z łącza na wielu urządzeniach jednocześnie.

Jeśli w danym miejscu nie ma możliwości podpięcia internetu stacjonarnego, można zdecydować się na internet mobilny od jednego z operatorów komórkowych. Takie łącze może być równie szybkie i spokojnie pozwoli na oglądanie multimediów, czy organizację telekonferencji. Jego zasadniczą wadą jest miesięczny limit danych do pobrania. Po jego wykorzystaniu prędkość internetu znacznie zwalnia i możliwe jest jedynie ładowanie prostych stron internetowych.

Na czym można zaoszczędzić internet mobilny?

Internet mobilny jest ograniczony limitem danych. Warto pamiętać o tym, by ograniczyć zużycie transferu, gdy jest to możliwe. W telefonie, czy komputerze warto ustawić typ połączenia – na tej podstawie urządzenie będzie łączyło się z siecią WiFi jeśli to tylko zostanie ona wykryta. Zaś z internetem mobilnym jedynie wtedy, gdy to konieczne. To dobra opcja dla osób, które mają internet stacjonarny, ale nie zawsze działa on poprawnie.

Warto też monitorować zużycie danych mobilnych i ograniczyć zbędne multimedia, jeśli transfer jest na wyczerpaniu, a do jego odnowienia zostało dużo czasu. Ponadto operatorzy komórkowi oferują swoim klientom możliwość jednorazowego dokupienia dodatkowego limitu danych w przypadku zużycia tego podstawowego.

W ustawieniach portali do streamingu (np. YouTube, czy Netflix) można obniżyć jakość odtwarzanych materiałów, jeśli korzysta się w danym momencie z internetu mobilnego. Podobne ograniczenie można wprowadzić w wypadku używania portali społecznościowych.

Zmiana dostawcy internetu

Sieć internetowa rozwija się bardzo szybko. Warto co jakiś czas sprawdzać ofertę swojego operatora lub szukać nowego dostawcy, zwłaszcza lokalnie. Tych miejscowych może w regionie być kilku, więc możliwe, że można podłączyć swój komputer do szybkiego światłowodu za całkiem nieduże pieniądze.

LIDERZYRYNKU

Cyberprzestępstwa – jak chronić firmę przed atakami hakerskimi

Redakcja osblog.pl

Na osblog.pl publikujemy artykuły, analizy, recenzje i poradniki, które pomogą Ci zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne, śledzić najnowsze trendy w branży IT, oraz skutecznie poruszać się w cyfrowym świecie. Nasz zespół składa się z redaktorów - pasjonatów, którzy dbają o każdy wpis w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?