osblog.pl

Blog tematyczny o nowoczesnej technologii i branży IT

InternetNauka

Bezpieczny Internet dla seniora. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Bezpieczny Internet dla seniora. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Wszyscy korzystamy z Internetu. Jest to narzędzie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dzięki Internetowi kontaktujemy się z rodziną i znajomymi. Sieć pozwala na wykonywanie przelewów bez konieczności chodzenia do banku. Zakupy online z dostawą do domu są znacznie wygodniejsze od naziemnych. Znajdziemy jeszcze wiele zastosowań Internetu. Nie ma przeszkód, żeby z zalet sieci korzystali również seniorzy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Korzystanie z komputera w czasach przed upowszechnieniem Internetu było stosunkowo bezpieczne. Wachlarz zagrożeń był znacznie mniejszy. Internet jest dużym udogodnieniem. Niesie jednak z sobą zagrożenia, które znamy z życia codziennego. Oszustwa, kradzieże czy też podszywanie się pod inne osoby. Wszystko to jest niestety częścią świata wirtualnego. Nauka korzystania z komputera w przypadku seniorów powinna skupiać się na zwracaniu uwagi na zagrożenia i sposoby przeciwdziałania.

Odpowiednio przygotowany komputer

Przed nauką korzystania z Internetu powinniśmy zadbać o przygotowanie sprzętu. Komputer dla seniora powinien być wyposażony w skuteczny program antywirusowy. Dobrze jest zadbać o to, żeby ewentualne ostrzeżenia wyświetlane przez program antywirusowy były w języku polskim. Standardem w przypadku programów antywirusowych jest blokowanie witryn oznaczonych jako niebezpieczne. Dzięki odpowiednio skonfigurowanemu programowi antywirusowemu Internet dla seniora będzie bezpieczny.

Bezpieczeństwo finansów

Bankowość internetowa wypiera powoli tradycyjną. Seniorzy mogą również korzystać z zalet bankowości online. Podczas nauki obsługiwania bankowych systemów transakcyjnych trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą z nich jest poprawność adresu w przeglądarce i potwierdzenie autentyczności strony w postaci kłódki. Istotnym elementem bezpiecznego korzystania z bankowości jest zgodność treści wiadomości sms z rodzajem wykonywanej transakcji. Senior powinien wiedzieć również, że klikanie w linki przesyłane w wiadomościach email i sms może skutkować wyczyszczeniem konta.

Bezpieczeństwo transakcji w sklepie

Zakupy online to sektor mocno narażony na możliwość oszustwa. Senior może zetknąć się z ryzykiem już na etapie wyboru sklepu. Warto więc zachęcić seniora do korzystania wyłącznie z usług dużych sklepów o ustalonej renomie. W takich sklepach problem zagrożenia bezpieczeństwa danych osobowych praktycznie nie występuje. Ważną kwestią jest wybór sposobu zapłaty. Senior powinien wiedzieć, że podanie danych karty debetowej lub kredytowej nie jest wskazane. Może skutkować cyklicznymi obciążeniami rachunku bez wiedzy seniora.

Bezpieczeństwo kontaktu

W ostatnich latach popularne stały się wyłudzenia metodą na wnuczka. Metoda ta polega na podszywaniu się pod członka rodziny w celu wyłudzenia pieniędzy. Nauka korzystania z Internetu musi też obejmować problem bezpieczeństwa korzystania z komunikatorów i poczty. Ewentualne prośby otrzymywane przez Internet powinny być potwierdzane przez telefon. W żadnym wypadku nie należy również udostępniać sprzętu nieznanym osobom w celu instalacji programów komputerowych.

Udostępnij