osblog.pl

Blog tematyczny o nowoczesnej technologii i branży IT

NaukaTechnologia

Co to jest kryptowaluta? Sprawdź poradnik

Co to jest kryptowaluta? Sprawdź poradnik

Czym są kryptowaluty? Z tym pojęciem spotkali się już chyba wszyscy. Kryptowaluty budzą skrajnie emocje. Entuzjaści uważają, że jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych pieniędzy. Sceptycy pozostają nieufni wobec tego instrumentu. Poleganie na opiniach innych osób może być dobrym rozwiązaniem. Warto jednak wyrobić sobie własną opinię na temat kryptowalut. Dzięki temu decyzja o inwestowaniu środków w ten instrument będzie bardziej świadoma. W tym poradniku opisujemy podstawy wiedzy o kryptowalutach.

Jaka jest definicja kryptowalut?

W tym miejscu trzeba odpowiedzieć na podstawowe pytanie. co to są kryptowaluty? W literaturze możemy spotkać wiele definicji kryptowalut. Niektóre definicje odstraszają fachową terminologią. Najprościej można napisać, że kryptowaluty to jednostki cyfrowego pieniądza. Zostają one wytworzone przy pomocy kryptografii. Kontrowersje może budzić fakt, że kryptowaluty nie mają postaci fizycznej. Istnieją tylko w postaci zapisu w systemie komputerowym. Jednak prawo własności do określonej liczby jednostek jest łatwe do zidentyfikowania.

Krótko o historii kryptowalut

Najpopularniejszą kryptowalutą na świecie jest Bitcoin. Został wprowadzony do obiegu już w 2009 roku. Do legendy przeszły ogromne wzrosty wartości tej kryptowaluty. Kurs Bitcoina obecnie cechuje się dużymi wahaniami. Inwestowanie w Bitcoina jeszcze ciągle jednak budzi duże emocje. Na fali popularności Bitcoina powstało wiele podobnych kryptowalut. Obecnie ich liczbę szacuje się na kilka tysięcy. Krytycy wskazują, że jest to słabość systemu. Spadek popularności jednej z kryptowalut może spowodować szybkie załamanie się kursu.

Handel kryptowalutami

Kryptowaluty mają swoją wartość. Jest ona zmienna w czasie. Cechy te sprawiają, że wirtualny pieniądz stał się przedmiotem handlu. Jak kupić kryptowaluty? Zakup odbywa się na zasadach podobnych do tych, które obowiązują w innych inwestycjach finansowych. Najpopularniejszym sposobem zakupu kryptowaluty jest skorzystanie z usług giełdy kryptowalut. Kurs kryptowaluty ustalany jest na giełdzie na podstawie napływających zleceń kupna i sprzedaży. Innym sposobem jest nabycie cyfrowej waluty w kantorze. W tym przypadku zauważymy podobieństwo do tradycyjnych kantorów wymiany walut. Zakup wirtualnego pieniądza możliwy jest również w punktach naziemnych. Nie jest to jednak popularna formuła. Wadą są wysokie prowizje i niekorzystne kursy.

Jak przechować kryptowalutę?

Pieniądz cyfrowy jest dostępny tylko w postaci wirtualnej. Nie ma jednak przeszkód, żeby przechować go w portfelu. Po zakupie kryptowaluty otrzymamy specjalny kod. Jest on potwierdzeniem prawa własności do określonej liczby jednostek cyfrowego pieniądza. Kod taki zwany jest również kluczem prywatnym. Klucz prywatny powinien być chroniony. Przekazanie go w niepowołane ręce może skutkować utratą kryptowalut. Portfel kryptowalut może mieć postać programu komputerowego lub też usługi internetowej. Klucze prywatne można również przechować na zwykłej kartce papieru.

Udostępnij