Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś
Technologia filtry do nawilżaczy powietrza

Jakie filtry do nawilżaczy powietrza są dostępne na rynku?

Data publikacji 1 lipca 2022

Trudno sobie wyobrazić nawilżacz powietrza bez odpowiedniego zestawu filtrów. Dzięki nim urządzenie pracuje sprawniej, a jego użytkownicy mogą cieszyć się dostępem do krystalicznie czystego powietrza. Oczywiście jego jakość będzie zależeć od liczby i ilości wprowadzonych filtrów. Im jest ich więcej, tym większa szansa na to, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń i alergenów.

Od czegoś trzeba zacząć, czyli filtr mechaniczny w praktyce

Ważnym elementem systemu filtracji w tego typu urządzeniach jest filtr mechaniczny. Jego zadaniem jest skuteczne wyeliminowanie wszystkich, dużych cząstek, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia pozostałych elementów filtracyjnych. Warto zauważyć, że z reguły mechaniczne filtry do nawilżaczy powietrza są umiejscowione z przodu toru powietrznego, dzięki czemu eliminują one nawet 80 – 90 procent wszystkich zanieczyszczeń. Pozostałe zanieczyszczenia są już usuwane za pomocą innych, to jest bardziej zaawansowanych metod.

Filtr wodny i jego działanie

Następnym elementem systemu filtracji jest filtr wodny. Jego zadaniem jest oczyszczenie wody z różnych, przypadkowo pojawiających się w niej zabrudzeń. Wodne filtry do nawilżaczy powietrza chronią urządzenie przed oddziaływaniem cząstek, które mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia. Dzięki temu woda wpływająca do ultradźwiękowego systemu jej rozbijania jest krystalicznie czysta i bezpieczna dla nawilżacza.

Jak działa filtr katalityczny?

Katalityczne filtry do nawilżaczy powietrza to komponent, dzięki któremu można wyeliminować czynniki biologiczne z oczyszczanego i nawilżanego powietrza. Rolą filtra katalitycznego jest usunięcie zagrożeń o charakterze patogennym, to jest wirusów, bakterii i grzybów. Ciekawostką niech będzie fakt, że za pomocą tegoż filtra można wyeliminować takie substancje jak formaldehyd, amoniak, siarkę i wiele, wiele innych. Filtry katalityczne stały się bardzo popularne w trakcie walki z pandemią koronawirusa, gdyż zapewniały one ponad 99 procentową skuteczność w eliminacji patogenu.

Węglowe filtry do nawilżaczy powietrza – ich zastosowanie i skuteczność

Kolejnym elementem systemu oczyszczania powietrza (i nie tylko) w nawilżaczach są węglowe filtry do nawilżaczy powietrza. Ich zadaniem jest nie tyle samo wyeliminowanie zanieczyszczeń, co raczej usunięcie z powietrza nieprzyjemnych zapachów. Zaletą filtrów węglowych jest to, że działają one na cząsteczki o średnicy mikrometrów. To oznacza, że osoby korzystające z filtrów mogą z łatwością usunąć z pomieszczenia wszystkie nieprzyjemne zapachy, które powstają np. na skutek obecności zwierząt, gotowania niektórych potraw itd. Filtry węglowe są zwykle ostatnią, lub przedostatnią warstwą rozbudowanych systemów filtracji, gdyż swym działaniem obejmują najmniejsze cząsteczki.

Podsumowując, filtry do nawilżaczy powietrza mają bardzo zróżnicowaną formę i jeszcze bardziej różnorodne przeznaczenie. Dzięki nim można nie tylko pozbyć się dużych cząsteczek kurzu i pyłu, ale też wyeliminować alergeny, zagrożenia biologiczne i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z wnętrza własnego domu.

Cyberprzestępstwa – jak chronić firmę przed atakami hakerskimi

Redakcja osblog.pl

Na osblog.pl publikujemy artykuły, analizy, recenzje i poradniki, które pomogą Ci zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne, śledzić najnowsze trendy w branży IT, oraz skutecznie poruszać się w cyfrowym świecie. Nasz zespół składa się z redaktorów - pasjonatów, którzy dbają o każdy wpis w naszym serwisie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?