osblog.pl

Blog tematyczny o nowoczesnej technologii i branży IT

Praca

Dlaczego Twoja firma powinna skorzystać z faktoringu w PragmaGO? 

Dlaczego Twoja firma powinna skorzystać z faktoringu w PragmaGO? 

Choć sytuacja na rynku usług finansowych w Polsce zmienia się dynamicznie (zwłaszcza, gdy mamy na myśli segment usług kredytowych), istnieje sektor, w którym od wielu lat obserwujemy stały, proporcjonalny wzrost. Mowa o usługach faktoringowych. Przedsiębiorcy nie bez powodu coraz chętniej wybierają faktoring. Przyjrzyjmy się bliżej okolicznościom, jakie stoją za rosnącą popularnością pozabankowych usług finansowych i odpowiedzmy na pytanie: dlaczego Twoja firma powinna skorzystać z faktoringu w PragmaGO? 

Rynek usług finansowych w Polsce 

Klienci biznesowi w Polsce nie są ograniczeni do korzystania z usług bankowych, jeżeli chodzi o różnego rodzaju dofinansowania. Ma to szczególne znaczenie w 2022 roku, gdy rosnące koszty kredytów i malejącą zdolność kredytową zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorstw, odzwierciedla gwałtowny spadek popytu na usługi kredytowe. Warto jednak pamiętać, że nawet wcześniej, przed 2020 rokiem (a więc przed pandemią koronawirusa), zaciągnięcie kredytu na potrzeby rozwoju przedsiębiorstwa nie było procesem ani łatwym, ani szybkim.  

Właściciele firm (zwłaszcza małych i średnich) naturalnie zaczęli więc szukać alternatyw, które umożliwiłyby pozyskanie finansowania. Potrzeby przedsiębiorców mocno się od siebie różnią, jednak niewątpliwie dużym atutem usług pozabankowych jest ich wysoka dostępność. Nawet mikrofirmy z krótkim stażem mogą korzystać z pożyczek czy faktoringu – nie potrzebują do tego stosów dokumentów poświadczających nienaganną historię kredytową czy szczegółowego wykazu obrotów przedsiębiorstwa. Kolejnym zaś atutem usług świadczonych przez podmioty nie będące bankami, jest szybszy czas realizacji. Standardem w firmach faktoringowych jest przyznanie środków w ciągu maksymalnie kilku dni roboczych, co nie jest możliwe w przypadku korzystania z kredytów bankowych – samo przygotowanie dokumentacji trwa zwykle dłużej. 

Pożyczka czy faktoring? 

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują środków na prowadzenie działalności, często sięgają po pożyczki, jednak coraz większa rzesza osób zwraca się ku stosunkowo nowej usłudze faktoringu. Jakie są kluczowe różnice pomiędzy tymi dwoma opcjami? 

  • Źródło finansowania – pożyczka polega na zwyczajnym uzyskaniu środków od pożyczkodawcy. Ten wysyła środki na konto pożyczkobiorcy i oczekuje spłaty w wyznaczonym terminie. Przedsiębiorcy, który korzysta z pożyczki, znane jest oprocentowanie i warunki usługi, stara się więc spłacić zobowiązanie w terminie. W przypadku opóźnienia standardem jest konieczność zapłacenia kary, której wysokość ustalana jest na etapie zawierania umowy. W faktoringu zabezpieczeniem i jednocześnie źródłem finansowania jest faktura wystawiona przez przedsiębiorcę jego kontrahentowi. Faktorant niejako „sprzedaje” faktury firmie faktoringowej i uzyskuje środki wynikające z faktury. W dalszej kolejności klient przedsiębiorcy spłaca należność, która trafia na konto faktora. 
  • Możliwe do uzyskania kwoty – pożyczkodawcy oferują zwykle niższe kwoty niż faktorzy. Dla przykładu: firma faktoringowa PragmaGO oferuje finansowanie faktur pojedynczych w kwocie nawet do 250 000 zł brutto! W przypadku stałego finansowania (na zasadach odnawialnego limitu) przedsiębiorca może finansować faktury do kwoty 1 000 000 zł. 
  • Oprocentowanie i opłaty – pożyczkodawcy oferują bardzo zróżnicowane oprocentowanie sięgające nawet 80% RRSO. W przypadku klasycznego faktoringu z regresem opłaty będą znacznie niższe, a zainteresowani przedsiębiorcy mogą skorzystać z dostępnego na stronie faktora kalkulatora, który pozwoli im oszacować koszty usługi. 

Trzy powyższe punkty powinny rozwiać wątpliwości na temat wyboru odpowiedniej metody finansowania dla Twojej firmy, choć oczywiście ostateczny wybór zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się Twoje przedsiębiorstwo. Jeżeli jednak dysponujesz wierzytelnościami, które nie zostały jeszcze opłacone przez Twoich kontrahentów, a ich termin płatności jest odległy, faktoring online w PragmaGO to najlepsze rozwiązanie, by natychmiast uzyskać dostęp do środków i zadbać o płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij