Zobacz Sejny – piękne miasteczko na Suwalszczyźnie

Sejny to urokliwa turystyczna miejscowość na Suwalszczyźnie. Chociaż niewielka, bo zamieszkała przez mniej niż 6000 ludzi, jest bardzo ciekawa. Do tego oferuje szerokie zaplecze turystyczne i pozwala spędzić urlop za naprawdę niewielkie pieniądze.

W Sejnach i okolicy na turystę czeka baza noclegowa () w postaci hoteli, pensjonatów, zajazdów i agroturystyki. Dokoła nie brakuje pieszych i rowerowych szlaków – m. in. przebiega tędy jedna z tras rowerowych międzynarodowej sieci EuroVelo. Ale wystarczy wybrać się jednośladem na przejażdżkę po najbliższej okolicy, gdzie można cieszyć się czystym powietrzem oraz pofałdowanymi krajobrazami Pojezierza Wschodniosuwalskiego. Od północnej strony leży, częściowo w obrębie miasteczka, jezioro również noszące nazwę Sejn. Sprzyja ono wędkarzom i miłośnikom kajakarstwa czy pływania wiosłowymi łódkami.
Przy okazji pobytu na Suwalszczyźnie można skusić się na wycieczkę do Krainy Wielkich Jezior. Jeśli taki pomysł wpadnie Wam do głowy, to warto zajrzeć do Giżycka i zwiedzić tamtejszy zamek krzyżacki (osblog.pl/zamek-krzyzacki-w-gizycku-666/).

Jak przystało na miasto z bogatą tradycją, leżące w przygranicznym regionie, w Sejnach nie brakuje zabytków. Najbardziej okazałym i najbardziej znanym jest dawny klasztor dominikański (um.sejny.pl/klasztor). Czworoboczny i zwieńczony wieżami z daleka może przypominać zamek. Do jednego z jego boków przylega Bazylika Nawiedzenia NMP. Wewnątrz świątyni znajduje się figura Matki Boskiej, której wierni przypisują łaski i cuda. Na placu od strony bazyliki stoi natomiast kaplica św. Agaty z freskami i drewnianą rzeźbą.

Spacerując ulicami zobaczyć można również zabytkowe kamienice oraz niski klasycystyczny ratusz. Rzucają się w oczy także dwie dawne synagogi – widoczny dowód krzyżowania się kultur w tym mieście. W Synagodze Białej obecnie swoją działalność prowadzi Ośrodek „Pogranicze”, zajmujący się popularyzacja historii Sejn i regionu, wielokulturowego dziedzictwa, a także działalnością kulturalną – organizuje warsztaty, imprezy i pokazy z różnych dziedzin.

Nie wspomnieliśmy jeszcze o Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Część jego zbiorów znajduje się w budynku przy ul. Piłsudskiego, dawnym pałacu biskupim. Zobaczymy tu pamiątki po sejneńskich szkołach, duchownych, różnych kulturach tworzących wspólną historię, numizmaty i eksponaty archeologiczne. W dawnym klasztorze mieści się Muzeum, Etnograficzne oraz galeria przedstawiająca dzieła lokalnych twórców.

Oprócz jeziora, zabytków, lokalnych karczm i miejsc oferujących noclegi Sejny cieszą się też korzystnym położeniem, pozwalającym odwiedzić Augustów, Suwałki, wybrać się na spływ Czarną Hańczą czy odwiedzić Wigierski Park Narodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>