Rys historyczny i uzdrowisko w Wysowej-Zdrój

Wysowa-Zdrój to mała, bardzo spokojna wioska położona w Beskidzie Niskim zaraz przy granicy Polski ze Słowacją. Jest to znane uzdrowisko, a jego lokalizacja – czyli góry oraz całkowicie naturalna przyroda tworzą tu znakomity mikroklimat. Również dzięki tak bliskiemu położeniu przy granicy stanowi to świetną bazę wypadową do Słowacji, bardzo blisko Wysowej znajdują się trzy przejścia graniczne pieszo-rowerowe.

Wysowa-Zdrój była znana jako uzdrowisko już w końcowych latach XVIII wieku, kiedy to odkryto wody lecznicze i bardzo dobrze promowano tą miejscowość. Do I wojny światowej miasteczko rozwijało się bez zarzutu, w 1812 roku powstał pierwszy dom zdrojowy, lecz niestety czasy wojenne spowodowały całkowite zatrzymanie się życia w Wysowej. Uzdrowisko ruszyło ponownie w 1959 roku i od tej pory zaczęło się również rozwijać typowo pod względem turystycznym, zaczęły tu powstawać liczne ośrodki wypoczynkowe, hotele i pensjonaty co stanowi, że baza noclegowa w tym miejscu jest bogata, a przede wszystkim jest na wysokim poziomie. Oczywiście jako miasteczko uzdrowiskowe ma również sanatoria i domy dla kuracjuszy, jednak również można tu przyjechać na wakacje, a ze znalezieniem noclegu nie będzie żadnego problemu .

Jednak dlaczego to uzdrowisko jest tak popularne? Ma to związek z wodami mineralnymi, które są bardzo bogate w mikroelementy takie jak miedź, cynk czy lit – wpływa to znakomicie na odzyskanie emocjonalnej równowagi, leczenie zmęczenia nerwowego ale również chorób układu krążenia, układu oddechowego i korzystnie wpływa na leczenie wielu alergii. W uzdrowisku znajdziemy również wiele innych zabiegów przyrodoleczniczych jak kąpiele w borowinie, która również jest pozyskiwana w Wysowej-Zdrój i nie tylko.

Oczywiście w miasteczku uzdrowiskowym znajduje się też Park Zdrojowy, który stanowi świetną atrakcję i cieszy się ogromną popularnością. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów to jego układ, położenie wśród malutkich rzeczek oraz możliwość napicia się wód leczniczych, których jest 12 rodzajów, a każda ma inne właściwości lecznicze, stanowi o tym, że jest to najczęściej odwiedzane miejsce w całym regionie. Możemy odpocząć, wyciszyć się i zapomnieć o problemach życia codziennego, brak tu hałasu i wielkiego ruchu co jest ogromnym atutem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>