Na wypoczynek w serce Bieszczad – Cisna

Każdy, kto choć trochę ma rozeznanie w umiejscowieniu głównych terenów krajobrazowych Polski, doskonale zdaje sobie sprawę, gdzie znajdują się Bieszczady. Nie każdy jednak ma świadomość, jak piękne jest to miejsce. Niesamowity kontakt z naturą, potężna ilość lasów, mnóstwo zwierząt – to wszytko sprawia, iż można się poczuć jak za dawnych lat, kiedy nie było potężnych aglomeracji miejskich.

Cisna to miejscowość w samym sercu Bieszczad, choć jej baza noclegowa nie jest tak bogata jak w większych miejscowościach, oferuje ona noclegi na odpowiednim poziomie. Wystarczy jedynie się z nią zapoznać, zarezerwować, wsiadać w samochód czy też autobus i delektować się naturą w najwyższym możliwym wydaniu. Sama gmina Cisna znajduje się w centrum Bieszczad, stanowiąc jeden z ostatnich bastionów tak czystych, a zarazem dzikich zakątków Europy. Pierwsze, oficjalne i potwierdzone na dokumentach informacje o tej miejscowości pochodzą z 1552 roku, natomiast pierwsze znaki tego, że osiedlali się tu ludzie pochodzą już z czasów państwa rzymskiego z II wieku naszej ery.

Cisna to miejsce startowe wielu szlaków na przepiękne i malownicze połoniny. Do najwyższych wzniesień na terenie tej gminy należą: Połonina Wetlińska z kulminacją Roh (1255 m n.p.m.), Smerek (1222 m n.p.m.), Jasło (1153 m n.p.m.), Łopiennik (1069 m n.p.m.). Bardzo ładnie prezentuje się obwodnica bieszczadzka, która biegnąc przez Ustrzyki Górne, Brzegi Górne i Wetlinę, a następnie przez Baligród prowadzi w stronę Leska dostarcza wspaniałych wrażeń. Równie pięknych widoków można się także spodziewać poruszając się tak zwaną drogą karpacką. Jest ona przedłużeniem południowej części obwodnicy bieszczadzkiej i prowadzi na zachód, łącząc rozległe góry Smolnika i Komańczy. Cisna znajduje się na rozstaju tych dróg, rozciągają się stąd widoki na najpiękniejsze bieszczadzkie pasma górskie.

Warto także wspomnieć, iż część obszaru gminy wchodzi w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego, natomiast cała reszta należy do granic Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Dodatkowo znajdują się tu dwa rezerwaty przyrody – rezerwat krajobrazowy Sine Wiry o powierzchni 450 ha oraz rezerwat Olszyna Łęgowa w Kalnicy o powierzchni 13,69 ha. Lasy to zdecydowania większość pokrywy tych terenów, gdyż zajmują aż 90% terenu, a swój byt prowadzi w nich dzika zwierzyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>