Krzyżowa – punkt do wypadów po Beskidach

Co roku wiele osób przyjeżdża na urlop w Beskidy. Wiele z nich zatrzymuje się w stolicy regionu, czyli w Żywcu, ale do ich dyspozycji pozostaje też mnóstwo innych miast i wsi, pełnych uroku i energii, w których leży niezła baza noclegowa [Krzyżowa ➧Noclegi ➧Meteor]. Wioska Krzyżowa to właśnie jedno z takich miejsc, być może mniej znanych, ale z pewnością przepięknie położonych. Warto spędzać w niej noclegi, aby cieszyć się ciszą i spokojem, a rozrywek szukać w pobliskich większych miejscowościach.

Podstawową atrakcją Beskidu Żywieckiego okażą się z pewnością okoliczne szlaki górskie, które zapraszają zarówno pieszych, jak i rowerzystów do ich przemierzania. Wędrując po wyznaczonych trasach, turyści zobaczą wspaniałe szczyty, strome zbocza, rozległe polany, pasmo lasu reglowego oraz liczne przełęcze, wartkie strumyki i majestatyczne wodospady. Spacerując po okolicznych szczytach warto zahaczyć także o górę Żar, wodospad w Sopotni Wielkiej oraz słynną Babią Górę. Ci, którzy wolą wypoczywać nad wodą, mogą wybrać się nad zalew leżący nieopodal Żywca. Ten ciekawy sztuczny akwen stanowi sporą atrakcję dla miłośników sportów wodnych, którzy mogą tu popływać na strzeżonym kąpielisku oraz wypożyczyć sobie łódkę, rower wodny czy nawet żaglówkę. W wietrzne dni na tafli pojawiają się również rzesze windsurferów. Można również wybrać się tam na rejs widokowy albo pospacerować wokół jeziorka, patrząc przy tym na jego okolicę z wyniosłych zboczy okalających zbiornik i schodzących wprost do wody w niektórych miejscach. Warto także wybrać się na wycieczkę po okolicznych miejscowościach, w których można zobaczyć liczne przykłady typowej architektury góralskiej, podziwiając przy tym drewniane chatki, kościółki, a nawet karczmy. W niektórych miejscach trafi się także na warsztaty lokalnych twórców ludowych, wytwarzających tradycyjne wyroby rzemieślnicze. Podczas pobytu w okolicy trzeba także zahaczyć o Żywiec, w którym na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, w tym również niezwykły park miniatur.

Dla turystów, którzy mają tam wykupione noclegi, Krzyżowa okaże się znakomitym miejscem do wypadów po okolicy Beskidu Żywieckiego. Warto pochodzić sobie po wspaniałych górskich szlakach, wypocząć nad Zalewem Żywieckim, pospacerować po malowniczych starych wioskach oraz odwiedzić Żywiec, zaliczając przy tym liczne atrakcje i zabytki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>