Dzieje kościoła w Rusinowie – zagadki i pytania

Rusinowo jest maleńką nadmorską wsią letniskową, która niegdyś trudniła się wyłącznie rolnictwem. Wioska znajduje się na obszarze województwa zachodniopomorskiego, wchodzi w skład powiatu sławieńskiego oraz gminy Postomino. Najbliżej jest do Jarosławca oraz do Darłowa, co może mieć znaczenia podczas poszukiwania wakacyjnych atrakcji. Ta XIII-wieczna osada nie ma zbyt wiele do powiedzenia na swój temat. Została założona przez ród von Rutze, który sprowadził na te tereny osadników z Dolnej Saksonii i Nadrenii. Każda z obowiązujących nazw wsi w jakimś sensie zawsze nawiązywała do założycielskiego rodu. Jest nieco oddalona od plaży – praktycznie z centrum wsi trzeba pokonać odległość w postaci 2 km, przy czym 1 km to spacer wśród lasów sosnowych, których olejki eteryczne mają zbawienny wpływ na stan dróg oddechowych.

W średniowieczu istniała tutaj świątynia, najprawdopodobniej zbudowana z ciosanego kamienia. Wierni przybywali do niej aż do końca XIX wieku, kiedy to lokalne społeczeństwo stało się bardziej zamożne i zapragnęło zmian w postaci ufundowania nowego kościoła w stylu neogotyckim. Stara świątynia została wyburzona, a z resztek pozostałych po niej materiałów budowlanych powstał nowy mur okalający kościół i cmentarz. Trzeba pamiętać, że był wyznania ewangelickiego. Ze średniowiecznej świątyni przeniesione zostały dzwony, chrzcielnica oraz późnogotycka rzeźba świętej Anny Samotrzeć, stworzona z drewna dębowego, z elementami polichromii. Niestety I wojna światowa przetopiła dzwony na cele militarne, II wojna światowa ukradła chrzcielnicę, a rzeźba świętej, znalazła swoje miejsce najprawdopodobniej w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie – „zagrała” w filmie „Krzyżacy” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza.

W XIX wieku, podczas wyburzania dawnej świątyni, wiele elementów zdobnych, wraz z drewnianymi figurami Adama i Ewy, zostało zakopanych w tajemniczym miejscu pod ziemią – tak przynajmniej głosi lokalny mit, którego prawdziwości do tej pory nikt nie zbadał. Lata 70. XX wieku to likwidacja cmentarza ewangelickiego – niestety w ten sposób umarła historia Rusinowa. Kościół jest obecnie kościołem rzymskokatolickim i jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, ale tylko nieliczni pamiętają, że jego powstanie to dzieło ewangelików. Cała propozycja miejsc do spania (noclegi Rusinowo) zachęca do rezerwacji pokoi cenami i komfortem. To wypoczynek z dala od XXI wieku – takowy jest coraz bardziej pożądany. Rusinowo to jedna z nielicznych wsi, w których turyści są rzadkim zjawiskiem. Osada bardziej stawia na sprzedaż działek dla letników niż na budowę ogromnych kompleksów wypoczynkowych, zatem jest szansa że na zawsze pozostanie tajemnicą dla nielicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>