Czas odwiedzić Dziwnów

Dziwnów (info – Dziwnów) to jeden z najpiękniejszych nadbałtyckich kurortów. Miasto znajduje się w województwie zachodniopomorskim w powiecie kamieńskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej o tej samej nazwie. Na stałe mieszka tutaj prawie trzy tysiące osób. To co nadaje wyjątkowy klimat tej miejscowości to otoczenie przez wodę. Turyści przybywający do Dziwnowa mogą nie tylko podziwiać Morze Bałtyckie, ale i cieśninę Dziwną, a także Zalew Kamieński oraz Zatokę Wrzosowską. Spora część miasta leży na Wyspie Wolin – można się tutaj przedostać poprzez most zwodzony będący następcą dawnej konstrukcji drewnianej z lat 60. XX wieku.

Z dziejów dawnego Dziwnowa

W historii miasta pojawiały się nazwy takie jak Dyuennow, Diuenow, Dievenau oraz Dievenow. Dziwnów najprawdopodobniej powstał w XIII wieku. Osada szybko się rozwijała, gdyż przebiegał tędy bogaty szlak handlowy, który łączył Zalew Szczeciński z Morzem Bałtyckim. Niestety, cieśnina Dziwna uległa z czasem kompletnemu zapiaszczeniu, a osada straciła na znaczeniu pod względem handlowym. Ogromny boom na Dziwnów nastąpił w 1820 roku. Wynikał on z mody na wypoczynek nad morzem, a przepiękna okolica sprawiła, że już w 1823 roku osada była znanym kurortem z wieloma obiektami (aktualnie – Dziwnów noclegi).

Początkowo korzystano z dobrodziejstwa kąpieliska morskiego, ale z czasem odkryte zostały solankowe źródła i złoża borowinowe. Odkrycie to zmieniło Dziwnów w miejscowość uzdrowiskową. Wybudowano tutaj łazienki borowinowe i solankowe. Współcześnie tego typu zabiegi wróciły do łask i trudno jest sobie wyobrazić ich brak w sanatoriach czy ośrodkach spa. Na archiwalnych fotografiach można zobaczyć kuracjuszy spacerujących po plaży. Na plaży stały wiklinowe kosze oraz pawilony plażowe. Drewniane molo wbijało się w Bałtyk dając wiele radości ówczesnym plażowiczom.

Plażowanie w Dziwnowie

Wczasowicze zawsze na początku są spragnieni kąpieli morskich i słonecznych. Plaża jest szeroka, miejsca wystarczy tutaj da wszystkich. Wyznaczone zostało kąpielisko strzeżone – nie tylko morskie, ale i rzeczne. Przyjezdni chcieliby od razy nasycić się urodą Dziwnowa, ale za jednym zamachem nie da się ogarnąć jego niebywałego piękna – można to jednak osiągnąć spacerując godzinami po okolicy. Dość nowym nabytkiem jest nadmorska promenada, która pozwala się cieszyć Bałtykiem także w późnych godzinach wieczornych czy nocnych. Warto jest zdecydować się na urlop w tej miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>